piłkarskiświat

oczątki piłki nożnej sięgają czasów starożytnych. Wówczas po raz pierwszy w Chinach pojawił się pierwowzór piłki, zwanej follis. Jej obecności można się także doszukiwać w Grecji. Popularne było jednak kilka jej odmian, które nie do końca przypominają aktualnie panujące zasady futbolu, więcej im było do rugby. W czasach średniowiecza sport ten pojawił się w Anglii i we Francji – była to jednak typowa rozrywka, w której nie stosowano żadnych zasad. Kolejnym krajem, w którym się pojawiła, były Włochy. Jako gra „calcio” obejmowała już pewne zasady.

Uznaje się jednak, że historia poznania piłki nożnej narodziła się na Wyspach Brytyjskich. Pomimo iż jej pierwsze reguły zostały ustalone w 1848 roku w Cambridge, już kilka lat wcześniej gra o podobnych zasadach zyskała popularność w Azji. Do kopania wykorzystano piłki wykonane ze zwierzęcych pęcherzy. Z czasem zasady te uległy zmianie, aczkolwiek sport ten nadal cieszył się ogromną popularnością wśród brytyjskiej młodzieży.

Za początkową datę powstania piłki nożnej uznaje się 24 października 1857 roku – dzień, w którym powstał Sheffield Football Club. Został on uznany za najstarszy klub piłkarski na świecie. Dopiero 13 lat później utworzono pierwszy angielski związek piłki nożnej – The Football Association (FA). Pierwsze krajowe rozgrywki FA CUP odbyły się w 1871 roku. Udział wzięło w nich aż 15 drużyn. Rok później dyscyplina ta trafiła do Szkocji. Powstała podobna organizacja i rozegrano pierwszy międzypaństwowy mecz, który zakończył się remisem 0:0.
Tym prostym sposobem, piłka nożna stała się sportem narodowym Wielkiej Brytanii. Po kilkudziesięciu latach, mianowicie w 1930 roku, odbyły się pierwsze mistrzostwa świata. Miały one miejsce w Urugwaju, natomiast ich organizacją zajmowała się FIFA – instytucja, która funkcjonuje po dziś dzień.

Jakub Nerć
© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl